Crap photo: Alaus Velnio telefonas

Crap photo: Alaus Velnio telefonas

Pagaliau. Mūsų maldos Ragučiui buvo išgirstos. Lietuvoje atsirado tikro britiško elio. Ir net ne viena rūšis – o visos devynios. “Vynotekos” parduotuvėse – kurios yra kai kuriuose didmiesčių prekybos centruose (visas prekybos vietų sarašas – jų svetainėje) rasite štai ką:

Buteliuose – didžiausios nepriklausomos ir neslėpsime – geriausios Londono alaus daryklos Fullers kolekciją – London Pride, London Porter, 1845, Organic Honey Dew (su medumi), bei seniausios britų daryklos iš Kento grafystės – Shepherd Neame Bishops Finger. Badger pristato vasarinį auksinį elį Golden Champion, pagardintą šeivamedžio žiedais, o garsi Škotijos darykla Belhaven – malonaus kartumo Twisted Thistle IPA.

Skardinėse galima rasti tą patį Fullers London Pride, Abbot Ale bei Old Speckled Hen.

Reikia pagirti visą selekciją (čia greičiausiai visgi britų tiekėjų nuopelnas) – visi šie alūs, ypač buteliuose – tikrai puikūs, klasikiniai, neblogai reprezentuojantys populiariausias britiškas elių rūšis. Ne vienas jų yra laimėję įvairius apdovanojimus, tame tarpe CAMRA’os – skirtingai nei Lietuvoje, tie apdovanojimai vertinami labai rimtai ir išties šį tą reiškia.

Tie kurie lankėsi Londone, ne vieną šių elių jau bus ragavęs ir pamėgęs. Apie London Porter svaigome pernai, po vizito į Fullers/Griffin daryklą. Sodresnio ir gilesnio skonio porterį sunku rasti, turiu prisipažinti – šiam alui jaučiu silpnybę. London Pride, Bishops Finger – pale ale/bitter pavyzdžiai, jų aromatas ir skonis leidžia iš naujo pajusti, ką reiškia žodis “sodru” ir “balansas” savo esme.

Fullers 1845 yra gan netikėtas kolekcijos narys, reikalaujantis atskiro paminėjimo. Tai specialios progos, skirtas paminėti 150 metų daryklos (tiksliau, Fuller, Smith ir Turner šeimų verslo apjungimo) jubiliejų aludarių kūrinys. Į inauguracinį katilą apynius sudėjo pats Princas Čarlzas. Tai – 6.3% strong ale/old ale. Pas britus eliai, stipresni nei 5% vadinami “strong” (stiprus), na o old ale (senas) reiškia, kad alus buvo specialiai brandintas. Po išpilstymo, gyvas 1845 alus buteliuose buvo brandinamas 100 dienų,  aluje likusių mielių darbo dėka per tą laiką išraiškingam skoniui suteikiant dar daugiau subtilumo. Šį alų galite pabrandinti ir dar ilgiau  – pokštelkite butelį žiemą prie židinio ir mėgaukitės “winter warmer”.

Kiek teko kalbėtis su pardavėjais patiems – bei pagal skaitytojų raportus, tai išsiaiškinome du dalykus. Pirma, tai greičiausiai bandomoji partija, po kurios bus matyt, ar tą alų apsimoka pardavinėti. Beje, kainos tikrai labai padorios – buteliai 5.49-5.99 Lt, skardinės po 3.99 Lt. Tad paskubėkite, kol yra (pvz. Klaipėdoje nebegavau Honey Dew bei alaus skardinėse, Kauno žvalgai sakė, kad ten taip pat neparduoda).

Antra, padavėjai apie alų pasakyt negalėjo nieko. Teko šiek tiek papasakoti, ką patys žinojome. Beveik anekdotas, kai viena pardavėja, besdama pirštu į Twisted Thistle butelio etiketėje besipuikuojantį mėlyną spygliuotą žiedą, klausė “o tai čia šitas su kaktusu, tai gal gerklę pakutena?” Kad jums taip nenutiktų, nustatę išmintingą veidą, visiems aplinkui dėstykite, kad čia pavaizduotos usnies (angliškai Thistle) žiedas yra nacionalinis Škotijos augalas, naudojamas jų heraldikoje. Po to apsižvalgykite ar jūsų dar kas nors klausosi.

Kas žvalgotės po mūsų tviterį, sužinojote apie šią naujieną pirmieji. Kol nenusipirkome kelių dėžių, nenorėjome per garsiai skelbti:)

Dėkojame M. Gumbrevičiaus PPĮ “Gesva”, atvežusiai šią malonią dovaną Lietuvos alaus gerbėjams.

– – –

Finally the day has come when we can buy some british ales in Lithuanian shops. “Vynoteka” shops are stocking 9 sorts, half of which are Fuller’s production (including an awesome London Porter and 1845) – which is more than welcome inclusion. Among others are Shepherd Neame’s Bishops Fingers, Badger Golden Champion and Belhaven Twisted Thistle. This summer is rich in nice beery surprises and we hope it will last – both the summer and british ale bottles.

Panašūs įrašai:

35 Responses to Pagaliau, britiškas alus Lietuvoje

 1. vap says:

  O taip. Pamatęs nedvejodamas pasiėmiau visų po vieną paragauti :)
  Atėjo laikas sukaupti ir atsargų.

  Tikėkimės bus ne tik bandomoji partija, o ir toliau tieks.

 2. as says:

  oje, vakar Fullers produkcijos jau pasiemiau :) Sekanciais kartais reikes kitus isbandyti, juolab vynoteka man labai pakeliui :)

 3. taide says:

  Nepaprastai džiugi naujiena! Ačiū TAD už informaciją. Tikiuosi, kad bandomaja partija neužsibaigs. O gal net įvairesnių pradės vežti (Greene King, Theakston, Thimoty Taylor pvz.). Nors ir ši kolekcija tikrai puiki.
  P.s. – beje, pataisykite įmonės savininko pavardę: ne Šumbr…, o Gumbrevičius :)

 4. ramtyns says:

  Iš visų šitų tik Badgers Golden Champ paliko neaiškų įspūdį. Iš vienos pusės, tas šeivamedžio prieskonis gan originalus – ir sėkmingai atsvertas apyniais, iš kitos pusės, to prieskonio gal ir nesinori. Reiks dar paragaut labiau atšaldyto:)

  Beje, britiškus elius rekomenduoja gerti 11-13 C laipsnių temperatūros, stipresnius galima ir iki 15 C.

  Honey Dew anksčiau teko nemažai ragaut. Ypač patiko derinti su aštriais patiekalais, ypač tailandietiškais, indiškais.

 5. kukumalu says:

  na ju puslapyje ne menkiausios uzuominos apie tai.. dedu dideli minusa..

 6. bbr says:

  Bet koks blogpostas apie alų lietuvoje (nesvarbu ar teigiamas ar neigiamas) mane priverčia išbandyti tą alų. Tad, panašu, kad reikės vynotekoje neužilgo apsilankyti (gal prie to pačio vėl bus “papigiaj” superinių rūkytų šamų ir dar kažkokios egzotikos?)

 7. Ciobiskis says:

  Tai gal dar bijo kad nededa į saitą… “nepasiteisins egzotika”… tiktai mūsų tiesioginis (iš)pirkimas ir dar liežuviu pamalimas pardavėjai gali padėti ištaisyti minusą :)

 8. murkalus says:

  Šiaulių Akropolyje ir Panevėžio Babilone Vynotekose nerasta…

 9. ramtyns says:

  Murkalus, Kaune irgi nebuvo, tik šiom dienom atvežė, tai gal ir Šiaurės Lietuvoj vėluoja. O šiaip, reikalaukit, kad būtų:)

 10. Arnis says:

  Kaune jau nėra Bishops Finger ir Honey Dew. Ir 1845 nupirkom paskutini.
  Užtat skardinių pilna.

 11. Ciobiskis says:

  Ž+avi pardavėja šian man “Europos” Vynotekoje žaismingai porino: “Jau visų paragavau, tik to porterio neragavau”. Aš stuobrys suniurnėjau kažką apie žiemą ir židinį :)

  Beje ji išsidėsčius butelius prie pat kasos, dirba gerą promo darbą… Kažką sakė: “Tai ir jūs alučio paragausit…” Reiks matyt SUGRĮŽTI… jau greitai…

 12. Marius says:

  Kad tu chia ne apie alu sneki matau :D

 13. militarius says:

  galit imti dezemis – apsipirkau dar pries savaite :))

 14. Jurijus says:

  Klausiau šiaulių vynotekos darbuotojos: sako, gal tik rudenį.

 15. as says:

  Šiandien Kaune, megoj mačiau visas rūšis prekyboj.

 16. kukumalu says:

  @aš – kaip kainos? :)

 17. as says:

  kainos visu ~5 litus vieni siek tiek brangesni kiti pigesni.

 18. RM says:

  Akropolio Vynotekoj savaitgalį buvo visokių :)

 19. Agnyte says:

  PC BIG visos rusys yra :)

 20. Agnyte says:

  Beje pardaveja mane maloniai pakonsultavo ir viska aiskiai papasakojo…

 21. Jurijus says:

  Pagaliau laimė Šiauliams, arba pusė laimės. 5 rūšys jau yra “Saulės miesto” (prie stoties) vynotekoje. Tai London pride, šeivamedžių Champion, škotiškas Belhaven Thistle ir dar pora. Buvau jau 2 kartus – pirmąsyk ėmiau Pride, antrąsyk – usnių ir šeivamedžių. Usnių alus nepatiko. Labai jau savotiškas, tikrai usnimis atsiduoda. šeivamedžių žymiai geresnis, bet irgi toks prie tam tikros nuotaikos gert. bet geras. O va London Pride tikai labai patiko. Kaip jau degustatoriai mandrai moka pasakyt, taip ir aš pasakysiu: alaus skonis yra rimtas. toks, po kurio išgėrus, nesinori juoktis, bet labai rimtu veidu suvoki, kad tas Pride kartumas yra neįkyrus, alus “nešlapias”. Beje, pardavėja (su akiniais) – pati irgi mėgėja, jau kai antrą kartą atėjau, tai pasilabino, sako: na, ką šįkart imsim? Iškart jau supažindino su dviem rūšimis, kurias ragavo, sako, ana tas va švelnaus skonio. Sakau: o man reikia kartesnio. Tada dar pasiūlė vieną čekišką (Litovel), bet sakiau, kad man už Litovel skanesnis kauno Pilies.Kol kas iš trijų ragautų angliškų pas mane pirmauja London Pride. Pirkau jį skarboje, nes taip pigiau. Gėriau neatšaldytą, ir skaitau, kad teisingai dariau.
  Gyvenimiška logika – geras alus ir šiltas geras, blogą reikia labai smarkiai šaldyt, kad nebūtų bjauru gert. Pabandykit švyturį šiltą sriūbtelt?

 22. ramtyns says:

  Jurijau, ačiū už reportažą iš Šiaulių. Nesu ragavęs usnies, todėlk nežinau ar Belhaven Thistle jis jaučiasi, man tai ten labai aiškiai jaučiasi ir imponuoja kartūs apyniai.

  Dėl temperatūros, tai nei per šiltas, nei per šaltas alus nebus geras gerti, tiksliau, tinkamai neatskleis savo skonio. Laikoma, kad elius geriausia gerti 10-13C temperatūros, o lagerius – 7-10C. Tik stipresni alūs negeriami ypač šalti, tokie alūs geriausi iki 15C.

  Štai Extra Cold Guinness – nesusipratimas. Šį absurdą sugalvojo marketingistai.

 23. Jurijus says:

  Ramtynai, kas dėl temperatūrų, tai čia vis tiktai individualus klausimas: man ale patinka irgi nelabai šaltas, teisingai pastebėta. bet London pride gerčiau apyšiltį, tik pusvalandį palaikęs šaldytuve, kad būtų vėsus, o ne šaltas. Tuo tarpu kalbant apie stipriuosius, tai aš linkęs juos pašaldyti smarkiau, ypač Kauno senąjį porterį ar Kauno biržiečių stout’ą. Gaila, bet taip ir nėra Bishop finger ir London Porter.
  Sutinku su tavo skoniu, nes irgi mėgstu kartesnį alų. Tas šeivamedžių tikrai prie mišrainės tinka, tiklsiau po mišrainės gal (rašo ant etiketės).
  Beje, kadangi esu tv žurnalistas, yra tolima idėja – laidų ciklas apie alų. Galbūt reiktų kviest į filmavimą blogo dalyvius.

 24. ramtyns says:

  Jurijau, manau kalbam apie tą patį – pusvalandžio šaldytuve eliui turėtų pakakt, kad jis nebebūtų šiltas. Žinoma alūs, jų skoninės ir aromatinės savybės, kaip ir žmonių skoniai – skirtingi, tad ir jų pateikimo salygos gali skirtis. Kokie belgai gal net neragaus alaus, jei jis pateiktas ne tam stiliui skirtos formos taurėse ar bokaluose:)

 25. Jurijus says:

  nu taip, varčiau Belgijos alaus katalogą, jie tikrai rimtai žiūri į tas taures, stakanus ir bokalus. O va klausyk, nežinau, teisybė ar ne, bet tą Eilą anglai į puslitrines lengvas stiklines be rankenų pila dėl to, kad prisigėrę nepultų daužyt viens kitam kaktas. Esą, girti anglai būna agresyvus ir pubuose, išlakę kelis bokalus, stverdavo tuščią bokalą už rankenos ir voždavo nepatikusiam sugėrovui bokalo dugnu per galvą, dėl ko būdavo stiprių traumų. Todėl atseit atsisakyta bokalų ir alus pilamas į plono stiklo stiklines, kurių forma primena paprastą senovinę stiklinę, tik nebriaunuota ir puslitrinė ar tai pinta. ar tai tiesa?

 26. ramtyns says:

  Na čia tai tikrai gera pintos formos istorija, tokios nebuvau girdėjęs :)

 27. Jurijus says:

  Vienas emigranas pasakojo, jam kažkoks anglas papasakojo šitą istoriją. Atrodo tikroviška, nes tą stakaną nepatogu paimt į ranką, kad galėtum stuktelt per galvą, stuktelėjimas nebus stiprus, o ir susipjaustysi plaštaką, tai bedarydamas.

 28. Jurijus says:

  Beje, Šiaulių pardavėja painformavo, kad artimiausiu laiku atveš dar porą angliškų rūšių, taigi, bus iš viso 7. tikiuos, kad tai bus bišopas ir porteris.

 29. red_apples says:

  man besilankant anglijos pub’uose akivaizdus pint glass privalumas buvo tas, kad jas labai patogu surinkinėti nuo stalų kraunant vieną į kitą, kadangi ten padavėjų dažniausiai nebūna, tai barmenas praeina per visą kabaką, susikrauna kokius 4-5 (ar kiek paneša) bokštus – ir į indaplovę. o jei kokios futbolo varžybos tą dieną būna, tai tie bokštai labai greitai auga.
  ir beabejo, pulti sugėrovą su tokia stikline tikrai pačiam pavojinga, manau. gera istorija :)

 30. maRC says:

  Skanavau ir twista ir londono porteriuka, naaa idomus tokie, tiktu toks issireiskimas “alus, nu alaus skonio”. Twista tai nezinau ar kada be pirksiu, bet porterio dar paragauciau! Tik kad 6lt, sventines

 31. Jurijus says:

  Šiauliai turi visas rūšis. Su kuo ir džiaugiuos. Porteris ir Bišopas – tai kažkas nerealaus.

 32. Ciobiskis says:

  Šiandien buvau Vynotekoje Kaune, angliškų elių pasiūla susitraukė iki Directors (nuo Wells & Youngs) ir Double Chocolate. Panašu, kad visas angliško elio atėjimas buvo sąlygotas kažin kokių didmeninių išpardavimų ar nuolaidų, bet ne nuoseklaus rūpesčio britiško elio kultūra :)
  Bet užtai tai kažkaip paveikė Maximos alų parinkėjus, ir Maxima dabar siūlo Fullers London Pride ir London Porter.
  Jei kas žino tikrąsias PPĮ “Gelsva” užmačias, parašykit!

 33. Algyzo says:

  Vilniuje perkant stout’ą Vynotekos pardavėja minėjo, kad daugiau angliško alaus nebebus. Panašu, kad per mažai nupirkdavo ir nebeveža :((

 34. ramtyns says:

  Dabar daug didesnį britiškų elių asortimentą veža 3B Solutions, dar žinomi kaip Beer Barrel. Ten ir Fullers ir keletas kitų daryklų, priklausančių vienai grupei. Tiesa, kainos jau gerokai didesnės, nei buvo PĮ Gelsva.

  Beje, ant PĮ Gelsva vežto elio etikečių buvo rusiški užrašai, berods kažkas apie rusiškus importuotojus – to nėra ant Beer Barrel vežamo. Tad gali būt, kad čia apskritai rusiškas ryšys, o ne britiškas…:)