Foto: Larsblog

Alaus festivalyje Belgijoje susipažinau su vokiečių alaus fanais, kurie susižavėję, sudrėkusiomis akimis ėmė man sekti pasaką apie lietuvišką alų, apie Šnekutį, Bambalynę, Gubernijos (??) alų Hanoverio expo ir panašiai. Jie skrupulingai užsirašinėjo bravorų pavadinimus, lakytinus barus. Net nebuvę Lietuvoje, jie nepavargdami tvirtino, kad lietuviškas kaimo alus – geriausiai išsaugota nauja Europos alaus paslaptis.

Aizputėje sutikti alaus geek’ai britai lygiai taip pat atmintinai deklamavo lietuviškų barų pavadinimus. Ratebeer, vienas autoritetingiausių internetinių alaus žinynų, kupinas lietuviškų barų apžvalgų (vien Vilnius turi virš 50 įrašų – žinoma niekas nemini pramoniniais lageriais prekiaujančių nuobodybių).

Iš kur visa tai?

Pasirodo, Europos blogeriai atidžiai seka Lietuvos alaus sceną, dažnai joje lankosi, ir skleidžia būtent tokią žinią. Senojoje Europoje viskas žinoma: alus – tai belgai, vokiečiai, britai, čekai. Viskas. Pernelyg gerai žinoma ir pažįstama. Iš nesenai prisijungusių prie ES šalių, vienintelė Lietuva grįžta su savita, stipria alaus tradicija, įdomia jo istorija ir… virš septyniasdešimties veikiančių bravorų!

Apie tai ir rašo savo postuose vienas žymesnių alaus blogerių, švedas Larsas: čia ir čia. Tekstuose tiesiog girdisi čepsėjimas ir tystanti seilė. Populiariausias terminas – “farmhouse ales” (kaimo alus).

Pastaraisiais metais sulaukiau keleto el. laiškų iš alaus knygų autorių/leidėjų, planuojančių į savo knygas įtraukti skyrius apie Lietuvą. Vienas jų – Tim Webb, neabejotinai vienas didžiausių gyvų autoritetų britų medijoje, bet turintis savo rubriką ir JAV žurnale BeerAdvocate, išleidęs visą eilę pasaulio alaus gidų. Jis apie Lietuvą rašys šiaurės rytų Europos gide.

Prieš porą savaičių su produktyviu kanadiečiu autoriumi Martin Thibaut susirašinėjome dėl jo planų Lietuvą įtraukti į “Paradises of the Beer World” – greta Šiaurės Bavarijos, Čekijos, Belgijos, Anglijos, pietų Danijos ir t.t.

Tai rodo, kad Lietuvos tradicinis alus turi didelę vertę pasaulio kultūriniame kontekste, nekalbant apie turizmo potencialą. Niekam ne paslaptis, kad būtent šalies kulinarija ir gėrimai yra vieni svarbiausių turizmo traukos elementų. Ei, nacionalinių įvaizdžių peckeliai. Lietuva – gardi šalis.

– – –

Traveling around the world and often meeting foreigners insulting our intelligence by asking if Lithuania is capital of Riga or a Russian province (and no it’s not only reserved to Americans), it’s actually quite refreshing to see a totally different knowledge from the beer drinkers. Not only they know the difference of Lithuanian beers, they also demonstrate good knowledge of breweries and farmhouse beer pubs. Some of them go as far as to proclaim Lithuania being… the best kept secret of beer in Europe. Just read for example Lardblog: this and another post. Thank you, beer people. We also are happy to hear that e.g. Tim Webb and Martin Thibaut have plans on beer books involving a chapter or two on Lithuanian beers. Big up!

Panašūs įrašai:

Tagged with:
 

12 Responses to Lietuviškas alus. Europe’s best-kept beer secret.

 1. Ieva says:

  Ech, gražu skaityt, kaip giria mūsų alų, miestą, “savus” kabakėlius užsieniečiai… :)

 2. ponasniekas says:

  Smagu Ramtynai, tu sugebi įpūsti optimizmo…

 3. […] Negaliu nesutikti su Ramtynu, katras teigia: “Ei, nacionalinių įvaizdžių peckeliai. Lietuva – gardi šalis.”. […]

 4. Ciobiskis says:

  “Gubernijos” alus EXPO 2000 tikrai buvo. Atsimenu, tada grįžom iš tragiškos Roskildės 2000 pro Hanoverį. Ir kažin kodėl Lietuvos paviljonas tada buvo susietas su “Gubernija” labai stiprus alus (Kunigaikščių?) ir cepai, žodžių brutalisko :) .

 5. marcin says:

  Hello!

  This is my blog http://piwnyturysta.wordpress.com/ It’s dedicated to the breweries from all over the world. Soon I will put some news about the small Lithuanian breweries.
  For example A brewery Mozuru Alaus Darykla: http://piwnyturysta.wordpress.com/2011/09/26/garazowy-mozuru-alaus-darykla/

  Cheers
  Marcin form Gdynia/Poland

 6. ramtyns says:

  @Čiobiški
  Jo, vokietys sakė kad tai buvo geriausias alus visoj parodoj, ir apskritai kad jis vien dėl to alaus visą laiką trynėsi prie to paviljono.

  @Marcin
  Welcome to our blog – and thanks for spreading the word about Lithuanian beer. I have tried Linkuvos/Mozuru beer actually once, but can’t remember if it was any good:)

 7. marcin says:

  Second example. Dangiro Valiuko Brewery: http://piwnyturysta.wordpress.com/2011/09/29/przydomowy-browar-pana-dangiro-valiuko/

  I invite you to Poland, for beer.

 8. Dadis says:

  Malonu ant dūšios paliko perskaičius tokius gerus atsiliepimus apie lietuvišką naminį alų. :) Beje, pritariu Larsui – “Jovarų” tikrai nerealiai geras. :)

 9. Ciobiskis says:

  Atsimenu kad vienintelis berods alus kur EXPO 2000 pirkau, buvo islandiškas, Islandijos paviljone su dideliu kriokliu. Tada atrodė, kad kažkas nepasiekiamo, bet… eilinis lageris ) Egils tai buvo, jei neklystu )

 10. […] būtent šiuos vardus žino ir mini užsienio blogeriai, žurnalistai, rašytojai ir mūsų sutikti entuziastai, o taip pat ir žymiausias alaus vertinimo centras RateBeer. Apie tai, kodėl lietuviškas alus yra “geriausiai išsaugota Europos alaus paslaptis” ir ko laukti kitąmet, jau rašėme atskirame poste. […]

 11. […] alaus kultūrą – aludarystės tradicijas, pačius alus, kuo jie ypatingi, kuo skiriasi. Kaip jau buvo minėta, Martin daro tyrimą savo būsimai knygai “Beer Paradises of the World”, į kurios […]

 12. Mindaugas says:

  Londone salia musu imones atsidare tradicinio anglisko alaus(negazuoto) bravoras: Dalyvavome “opening day” pries pora savaiciu ir ragavome. Iki Lietuvisko tradicinio alaus jiems oi toli. Galiu pasakyti kad anglai yra neskanaus (skonio reikalas) alaus extremalai ir patrijotai- susipazinome su jais. Buvo ir tokiu su didelem barzdom alaus gurmanu ir tokiu kurie siaip megsta isgerti.

  P.S. Pazadejau pavaisinti juos Lietuvisku alumi kad suprastu , kur “klysta” bet dar nenuvaziavau iki LT parduotuves:)