Per šiuos metus nemažai “Tikro Alaus” draugijos veiklos idealų jau pasiekta ar siekiama – šalyje tikrai išaugo alaus (ypač vietinio) pasiūla, gerėja vartotojų (ir mūsų :) supratimas apie alaus kategorijas ir skoninius niuansus, stiprėja “pasidaryk pats” aludarių judėjimas. Artėja vasara, prasidėjus turizmo sezonui geriau pažinsime ir užsienio alaus tradicijas, naujoves, alaus pateikimo kultūrą…

Naujojo elio degustacija viename iš pajūrio barų. Foto: Artūras Styx (Lava)

Tačiau ypatingai malonūs būna etapiniai,  Pirmieji tokie pasiekimai. Ir čia tikrai reikia pasveikinti kolegą Ramtyną, kuris  pirmą kartą savo sukurtą receptą realizavo tikroje mažoje (ne namudinėje) alaus darykloje. Aišku, jis tai padarė ne naktį įsibrovęs, ir ne slapčia. Bet ar reikia sakyti, kad ši naujovė prisideda prie alaus įvairovės, nes buvo iš esmės išvirtas angliškasis premium bitter, kurio senai (dar nuo tarpukario, kuomet elis buvo gana populiarus), nebuvo Lietuvoje – o ne dar vienas lageris, “tamsusis” ar “stiprusis”.

Kiek žinome, kūriniui ilgai buvo renkamas vardas, ir štai pagaliau vieną pavasario popietę jis pasiekė jau su vardu “Atpūtys” (speciali padėka ir pavadinimo autorystės prizas eina žemaičių aludariui Ruobutui iš Palangos), įkomponuotu į žalią ratą, savo simbolika kiek primenantį Londono metro ir senos “Žalgirio” programėlės ovalo mišinį. Taip atrodė vienoje Vilniaus kavinėje dalinami kuponai, kurių kitoje pusėje buvo išspausdintas ir aiškinimas, kodėl ir koks čia buvo alus.

Kadangi Vilnių pasiekė tik pirmoji statinaitė šio labai įdomaus alaus ir vakaro šeimininkė Natalija žaismingai normavo šį gėrimą kontroliuodama kuponus, mums pavyko paragauti net du bokalus dar bręstančio, dar gal net ne geriausio “Atpūčio” elio. Korėta puta ir gelsva spalva žadėjo elio nuotykį, ir tikrai šiame gaiviame aluje netrūko nei salyklo, nei nuosaikiai gausių apynių (prisipažinsiu, kai kurie angliškieji IPA man jau per daug). Citriniškas, greipfurtinis poskonis vertė pasvajoti, koks šaunus šis elis gali būti po varpelio ar grybo formos stogeliu karštą vasaros dieną, kai bus pateiktas šaltas.

Ramtyns papildo:

Alus eksperimento tvarka buvo išvirtas su Kupiškio Alaus darykla – nuoširdus ačiū už bendradarviavimą, visokeriopą pagalbą ir palaikymą jos direktorei Jolitai, aludariui Šarūnui ir vadybininkui Domantui. Alaus gamyboje buvo panaudotas šviesusis Kupiškio salyklas, ypač daug kilmingų slovėniškų apynių, viršutinio rūgimo britiškos elio mielės ir taikytas specialus elio gamybos procesas. Vėliau sekė eilė uždarų degustacijų Vilniuje, Kaune ir Palangoje, kur naujagimis sulaukė tiek pagyrų, tiek kritikos.

Artimiausiu laiku šio alaus bus galima paragauti parodos “Elnių žmonės – Sibiro oročėnai” parodos atidarymo metu Vilniuje – Tikras Alus stato alų parodos autoriui D. Brandišauskui.

– – –

When we stay true to our aims and ideals, many of our dreams are fulfilling. One of them for Tikras Alus Fellowship was to try brewing in a small brewery and produce tasty beer. We teamed up with Kupiškis brewery, loaded bags of locally grown malts, lots of hops and british ale yeast, and ended up with a large batch of proper, tasty and aromatic premium bitter similar to Styrian Stunner. We proved that a tasty british-style bitter really can be done locally, in a country dominated by single-substyle lagers. There’s still lots of space for growth of our newborn, and we are already planning something else. Watch this space!

Panašūs įrašai:

Tagged with:
 

14 Responses to Kaštavonės – Tikras Alus atsiveda elį į Lietuvą

 1. PPJ says:

  Nuoširdžiausi sveikinimai Ramtynui ir kitiems prisidėjusiems prie šio alaus gimimo. Būtinai reikės užsukti į tą parodą, gal net paragauti gausiu :)

 2. g12 says:

  Šaunu :)

  Dar tik vienas klausimas iš degustavimo poezijos – “nuosaikiai gausus” – tai čia kaip? :)))

 3. Naminis says:

  Sveikinimai, valio, noriu paragauti, reiks į parodą važiuoti!

 4. G.V. says:

  Čia gera naujiena – tikiuosi tokių bandymų bus ir daugiau.
  Ramtyns, gal patapsi pirmuoju Lietuvos “gipsy brewer”? :)

 5. ramtyns says:

  Ačiū už sveikinimus! O to alaus paragavimą gal verta suorganizuot tada atskirai kur nors? Beje, bus jo pilstoma ir tikro alaus suvažiavime Latvijoje gegužės 1-2.

  g12 – alus turi daug ryškaus, tačiau neagresyvaus apynių kartumo su ilgu poskoniu. Pirmas bokalas daug kam užstringa kaip ‘stipriai kartus’ – nes Lietuvoje esam pratę prie vos jaučiamo kartumo. Vėlesniuose bokaluose kartumas vieniems vis dar jaučiasi, kitiems nebe – tai kažkiek subjektyvu.

  Šiame aluje buvo panaduota keliskart daugiau apynių nei naudojama lietuviškuose tradiciniuose arba industriniuose, tačiau naudoti beveik vien aromatiniai apyniai (ir labai mažai karčiųjų) – todėl skonis visai nėra piktas.

 6. Nat says:

  alus buvo nuostabus. dar ilgai zmones prisimindavo ir dziugavo paragave. beje, gal noretumet ir super etikete i posta ideti? galeciau atsiusti :))

 7. ramtyns says:

  Ačiū Natalja! Būtinai atsiųsk tą etiketę/kuponą (paštu)

 8. CinCas says:

  jega…. sveikinimai! reikes dabar taikyti koki momenta, kad kai kas nors uzh balos vazhiuos, kad kokia bonkele imestum paragavimui:) labai jau knieti paragaut.

 9. ramtyns says:

  Linai, kaip tik mano kolega grįžta į LA už poros sav. Tik problema, kad darykloje alaus dar nebuteliavom, o jei iš statinės, tai jis iškart praranda kondiciją.. bet žiū, gal ką sugalvosiu.

  Kaip ten tavo Kalifornijos kaštavonės? Gal kada kokį reportažiuką?

 10. CinCas says:

  tai kai pirma partija i butelius pilsit. busiu pirmas klientas.

  kashtavones tai tik spek ragauti :) trumpai, apie savaites įvykius tai: naujas atradimas man raging bitch (http://www.flyingdogales.com/Beer-Anniversary.aspx), taip pat ish naujo atrastas “Maudite” su kiek keistoka atikete ir lengvu kalendros prieskoniu. klasikiniai dogfishhead’u “90 min IPA”, “Palo Santo” penktadienio maisto gaminimo sesijoms vietoj starter’iu. velesniam vakarui Mad River “steelhead double IPA”. tiap pat kuria diena susigundzhiau tos pachios gamyklos 20th Anniversary Rorschach One tamsiuoju….. na nors ir kainavo nepigiai, bet atsidure kriaukleje didzhioji jo dalis :(

  vyko chia priesh koki men tokis alaus degustavimo “pobuvis” miestelyje, tai matau savaitgali reikes prisesti surashyti, kas dar galvoj like :)

 11. DarALAUS says:

  O etikete tas alus turi?

 12. Naminis says:

  Blemba, pastrigau už Atlanto per tuos ugnikalnius, bet gal iki Latvijos spėsiu… Bet kokiu atveju – sėkmės!

 13. ponasniekas says:

  Alus buvo itin lengvai ir gardžiai ragaujamas. Sakyčiau, pirmas mano ragautas alus, kuris taip gerai numalšina troškulį, bet ne norą jo toliau ragauti :) Sveikinimai!