Lenkijos alaus entuziastų puslapis ”Browar” kasmet metų pradžioje skelbia geriausio praėjusių metų alaus rinkimus. Šiemet juose gana vienareikšmiškai nugalėjo „Atak Chmieliu“ („Apynių ataka“) nuo kažko, kas pasivadino „Projekt Pinta“. Kas už jo stovi? Tai – Grzegorzas Zwierzyna ir Marekas Semla. Pirmasis iš jų yra gerai žinomas kaip „Zywieco“ daryklos smuklės, o taip pat kolekcionierių mugių ir alaus festivalių tenais organizatorius, kitas žmogus dirba prie alaus platinimo. Tuo pačiu, jie ilgus metus jau virė alų sau namuose. Dabar – įsteigė savo „bravorą“.

Iniciatoriai nuo pat pradžių neslepė, kad projektas kiek nusižiūrėtas nuo danų „Mikkeller“ „klajojančios aludarystės“. Vienu žodžiu, vyrai sugebėjo išsinuomoti bravorą ir jame per metus išvirti 11 limituotų partijų, kurios buvo parduodamos specialiai apipavidalintuose buteliuose, ir tik keliose vietose – kaip pilstomas alus. Pats bravoras „Na Jurze“ Zawierce miestelyje prie Krokuvos, beje jame jau yra lankęsis „Alutis.lt“. Taigi kadaise blankokame ir neįdomiame bravore pagal kito namudinio alaus entuziasto Ziemowito Falato receptus buvo išvirtas pirmiausia jau minėtas AIPA, tada Schwarzbier, klonuotas klasikinis lenkiškas alus Grodziskie, bock‘as, avižų stautas ir taip toliau…

Projektas supurtė kiek prisnūdusią Lenkijos mažųjų daryklų sceną, ir antroje vietoje daug kur likusio „Ciechan“ bravoro „kūryba“ po realios apynių atakos jau neatrodo tokia įdomi. Apie didžiuosius, net nekalbu.

Nepaisant to, tam tikras judėjimas naujų, tirštesnių, gal elinių rūšių gamybos link jaučiamas ir kitur Lenkijoje, ypač pietinėje jos dalyje. Praėjusiais metais čia kai kurie bravorai perpirkti (pvz. GAB), kitur – bandoma atidaryti naujus (gruodį naujas duris atvėrė Zamosc mieste prie Lublino).

Tarp beer pub’ų laimejo Bierhalle Warszawa, tarp didžiųjų – Zywieco reanimuotas Bockas.

O jei važiuosite apsipirkti – arčiausiai Lietuvos, Baltstogėje neseniai duris atvėrė įstaiga, iš naujo pavadinta „Multibrowar“ (Malmeda gatv4je 8). Tačiau neapsigaukite – tai nėra koks multibravoras ir net ne mikrobravoras, o tik „pilstyklė“. Tiesa, ne bet kokia pilstyklė, o užeiga… turinti 18 kranų. Čia galėsite paragauti alaus, tame tarpe gyvo, iš tokių mažiau žinomų daryklų kaip „Kormoran“, „Amber“ ar „Jagiełło“. Be abejo, garbingą vietą tarp tų kranų užima ir „Vilniaus alus“. Augančiu lietuviško alaus eksportu, taip pat pasidžiaukime!

***

Lenkijos brovarų žemėlapis Google Mapsams

O mūsų renginių kalendoriuje rasite informaciją apie Vroclavo gero alaus festivalį. Ten pirmiausia ir pristatomas projektas Pinta.

***

 Bebrausindamas radau… tiesa, sena naujiena, nes apdovanojimai vyko lapkritį. „European Beer Star 2011“ pagrindinį apdovanojimą gavo “Schneider Weisse TAP6 Unser Aventinus” iš Vokietijos Kelheimo mieste įsikūrusio Weisses Bräuhaus G. Schneider & Sohn bravoro.

Panašūs įrašai:

Tagged with:
 

3 Responses to Projekt Pinta ir kitos Lenkijos alaus naujienos

 1. Edvardas says:

  Bravorą išsinuomot sugebėjo, alų išvirti irgi, bet dizainerių tarp draugų neatsirado.

 2. Ciobiskis says:

  Čia tyčia nestandartinės etiketės, nors rašo, kad šiais metais bus naujos (numatoma 12 originalių virimų).

 3. Linas Č. says:

  Nesistebiu, bet džiaugiuosi “AVENTINUS” europine žvaigžde – tai NUOSTABUS alus, besąlygiškai įeinantis į mano Top 10! :-)
  Visiems, kurie dar jo neragavo: geriausia tai padaryti kuo arčiau “versmės”, jei ne Kelheimo mieste (? kuriame neteko būti), tai bent jau Miunchene; pastarajame visai šalia centrinės aikštės su tuo garsiuoju rotušės laikrodžiu, yra Schneider firminė aludė – už kokių 70 m. į kairę nuo tos Rotušės (jei žiūrite į tą laikrodį ir jo fikgurų spektaklį – tai, jam asibaigus, sukitės dešinėn ir eikite tiesiai), anaus bromos. Tik nesumaišykite su ten pat netoliese esančia Schneider vyno užeiga, o pataikę į aludę, prašykite būtent “Unser Aventinus”(apie 8%), o ne “Aventinus Eisbock”:). Pastarasis yra žymiai stipresnis alkoholiu (12%), bet silpnesnis skonio paletės turtingumu.