Prabėgo bėgo auksinis rudenėlis, griuvo apgriuvo Volstrytas ir Kirkjusanduras (čia toks Islandijos volstrytas), ir netgi valdžia Lietuvoje beveik apsivertė. Nemokamu alumi vilniečius viliojęs kandidatas, kaip ir visa jo Valstiečių partija, į Seimą nebepateko. Tikri aludariai, mūsų žiniomis, į šį Seimą net nepretendavo. Bet apie viską iš eilės…

Jau nueinantis Seimas priėmė kelias Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas. Dar daugiau ribojimų ar šansas tikriems aludariams? Svarbiausia juos liečiančia pataisa laikyčiau leidimą viešuose renginiuose prekiauti tik natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais iki 6% stiprumo. Vadinasi negresia konkurencija su degtine ir degtinės kokteiliais, tačiau nepamirškime, kad natūralios fermentacijos gėrimais laikomi ir didžiųjų aludarių gaminami alūs, “alūs” ir “sidrai”.  Aišku, jei išvirtum kokį tikrą doppel bock‘ą  ar Baltijos porterį, tai šventėse juo girtis taip pat negalėsi, kas matyt yra gana absurdiška (read tuo neisuinteresuoti didieji aludariai).

Daug pataisų reglamentuoja prekybos alumi tvarką. Kioskams, prekiaujantiems alumi iki 8,5 laipsnių, paskirtas tam tikras pagyvavimo laikotarpis iki 2010 m. sausio 1 d., paskui matyt “kooperatinė” kioskų su alaus įvairove era baigsis. Daug svarbesnė, tokia netgi sakyčiau “skandinaviška” pataisa yra bet kokios prekybos alumi uždraudimas mažmeninės prekybos vietose nuo 22 iki 8 val. ryto. Vadinasi, nuo Naujų “po dešimtos” alaus reikės ieškoti nebe degalinėje ar “Maximoje”, o smuklėje (arba viešbučio mini bare). Gal tai galimybė tikro alaus tiekėjams bendradarbiaujant su HoReCa segmentu pakviesti naktinėtojus paragauti kultūringo “vėlyvojo bokalo”?

Dar viena esminė pataisa – alaus asmenys iki 18 metų negalės ne tik ragauti, bet ir turėti, kam turėtume tik paploti. Atrodo, atidaryti alaus buteliai turės išnykti ir iš automobilių salonų. Tiesa, “išskyrus autotransporto priemones, kurių salonas yra stacionariai atskirtas nuo vairuotojo vietos”. Nelabai supratau, kas čia turima omenyje, bet matyt – jei jūsų kemperyje vairuotojo vieta bus atskirta nuo salono, jame esantys alaus megėjai galės važiavimo metu degustuoti vietinių aludarių produkciją, nesukeldami pavojaus finansiškai nukentėti žmogui, kuris pasišventė tuo metu atlikti vairavimo darbą.

Organizacinės veiklos srityje rugsėjį “Kauno alus”, “Biržų alus”, Biržų “Ponoras” ir “Senelio” prekės ženklu žinomi “Pasvalio gėrimai” įkūrė Mažųjų aludarių asociaciją. Kiek keistoka, kad mažieji aludariai, kurie ne paslaptis daugiausiai vertėsi stipraus alaus kūrimu, savo veiklos tikslu deklaruoja silpno alaus gamybą. Pagirtina, kad asociacijos nariai virdami alų “privalo nenaudoti high gravity technologijos” ir turėti kokybės kontrolę, tačiau apie kitas jos kovos už senosios aludarystės išsaugojimą (o gal tik už parduotuvių lentynas?) formas dar nežinome.

Pasižiūrėti galima, ir kaip pavyko ir pirmasis “Alutis.lt” organizuotas  “Alutinio bėgimas“. Kiek keista, kad prie senovės baltų šventės pavadinimo priklijuotas rėmėjas, pagarsėjęs nelabai vykusio alaus virimu Lenkijoje, bet tiek to, vis šis tas linksmesnio… Kaip visada, “Balsas.lt” nepamiršta pristatyti kokių tai su alumi susijusių keistų daiktų. O štai Amerika nepasiduoda – studentai genetikai kuria priešvėžinį alų

Na ir pabaigai – vėl nugirstas pokalbis. Šį kartą pokalbis buvo nugirstas gilią naktį…

Žmona: Na, tai kas žadėjo išgerti du bokalus ir namo grįžti dešimtą valandą…??!!?

Vyras: Oj…. atrodo… būsių kažką sumaišęs…

Ramaus savaitgalio!

= = =

Lithuanian Parliament has banned the sale of alcohol (including beer) in shops and other outlets such as petrol stations between 10 PM and 8 AM from January 1st, 2009. If you would like some gulp of beer after ten in Lithuania,  you will have to visit a pub or your hotel (mini) bar. Also, sales of non-natural bewerages and bewerages stronger than 6% are banned during public feasts and festivals from 2009.

Panašūs įrašai:

One Response to Spaudos ir teisės apžvalga (VI)

  1. vap says:

    Tiesa, “išskyrus autotransporto priemones, kurių salonas yra stacionariai atskirtas nuo vairuotojo vietos”.

    Mano nuomone čia taikoma į tai, kad leisti gerti limuzinuose :)