Literatūra
Lietuviškos knygos
- Klemensas Vaupšas – Naminio salyklinio alaus darymas (Valstiečių Laikraštis, 40 psl.) Alaus darymo technologija namų sąlygomis XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje (parduoda pigu.lt)
- V. Dagys, Darau savo alų (2000 m, Ūkininko patarėjas, Kaunas, 42 psl.) Knygelėje aprašomas alaus darymo technologija, jo darymo etiketas ir vartojimo papročiai (parduoda knygynas.lt)
- “Nuo I.B. Volfo ir Engelmano iki Ragučio. Alaus daryklos istorija. 1853 – 2008 m.“ Galima įsigyti AB Ragutis firminėje gėrimų parduotuvėje, Kaunakiemio g. 2, Kaune. Trumpa Alutis.lt recenzija.
- Antanas Astrauskas – Per barzdą varvėjo…: svaigiųjų gėrimų istorija Lietuvoje (Baltos Lankos, 2008)
- Straipsnių rinkinys “Alus lietuvių kultūroje” (Liucijus, 2007). Sudarė: Vigmantas Butkus, Rūta Stankuvienė.
“Gubernijos” surengtos konferencijos apie alu ivairiu specialistu parengtu pranesimu/straipsniu rinkinys. Trumpa recenzija.
Lietuviškų straipsnių ir knygų apie alų ir kitus lietuviškus patiekalus ir gėrimus sąrašas
Knygos užsienio kalba
Kai kurias iš žemiau išvardintų knygų galima užsisakyti internetu ir Lietuvoje, “Kriso.lt” knygų parduotuvėje (su šiuo knygynu mes nesusiję ir nežinome apie jo paslaugų kokybę.)
- Garsiausias alaus apžvelgėjas ir rašytojas, legendinis lietuvių kilmės (gyvenęs Anglijoje) “alaus medžiotojas” ir keliautojas Michael Jackson yra parašęs ne vieną knygą apie alų. Daugelis retų rūšių (pvz. tokių kaip belgiškas Lambic) išpopuliarėjo, o gal ir apskritai išliko, pasaulyje būtent jo knygų dėka. Galite pradėti nuo “alaus biblijų” – “Great Beer Guide: The World’s 500 Best Beers, Beer (Eyewitness Companions)” arba “Ultimate Beer“, tai nuodugnus įvairiausių rūšių alaus pristatymas tipišku britiškai šmaikščiu, gyvu autoriaus stiliumi, su įdomiomis detalėmis iš autoriaus apsilankymų alaus daryklose. M. Jackson knygų sarašą rasite čia.
- Kitas garsus alaus autorius, taip pat britas Roger Protz, irgi mėgsta leisti alaus katalogus ir alaus receptų knygas. Gerai žinomas kasmet atnaujinamas “Good Beer Guide“, arba galite rinktis labiau suvenyrinę “300 Beers to Try Before You Die“. Kitas svarbus autoriaus veikalas yra “Real Ale Almanac“.
- “Beer and Philosophy: The Unexamined Beer Isn’t Worth Drinking” (rinktinė) – “atsipalaidavę filosofai rašo apie alų, jo ir gėrimo autentiškumą, kokybės kriterijus, natūralumo poreikį ir pan.” (šią knygą jau minėjome.)
Alaus darymo entuziastams rekomenduojame:
- John J. Palmer “How to Brew: Everything You Need to Know to Brew Beer Right for the First Time” – ypač išsamūs, tačiau lengvai suprantami įvairiausių alaus procesų paaiškinimai ir įvairūs alaus darymo metodai. Pirmojo leidimo supaprastintą versiją rasite publikuotą internete nemokamai.
- Charlie Papazian “The Complete Joy of Homebrewing” – labai juokingas, bet nemažiau išsamus alaus darymo pradžiamokslis, kurį siūlo Amerikiečių namudinės aludarystės dainius ir vienas didžiausių propaguotojų, Amerikos namudinės aludarystės asociacijos galva, kultinio zino (dabar – respektabilaus žurnalo) Zymurgy leidėjas.
- To paties Zymurgy zino geriausių straipsnių rinktinę galite įsigyti ir perskaityti knygos pavidale: “Zymurgy for the Homebrewer and Beer Lover: The Best Articles and Advice“. Joje sužinosite keisčiausių dalykų.
- Klasikinio alaus stilių gamyba nuodugniai aprašyta “Classic Beer Styles” knygų serijoje. Kiekvienam stiliui – po knygą.
- Labiau pažengusiems ir norintiems gilesnio supratimo, arba imti kurti savo receptus, rekomenduotina Ray Daniels “Designing Great Beers: The Ultimate Guide to Brewing Classic Beer Styles“.
Kaipgi be receptų? Toliau pateikiame tiek paties alaus, tiek maisto – su alumi ar prie alaus – receptų knygų rekomendacijų
- Graham Wheeler, Roger Protz“Brew Your Own British Real Ale: Recipes for More Than 100 Brand-Name Real Ales” – fundamentali britiškų elių receptų knyga, deja, labai sunku ją gauti, arba brangiai prašo. Bet galėtume duot pavartyt ar atsišviest;) Naujiena: ši knyga ką tik (2009 sausio 14) perleista, tai papildytas ir atnaujintas leidimas. Galima įsigyti Amazon.co.uk arba tiesiai iš CAMRA (brangiau). Rekomenuojame.
- Knyga bene ilgiausiu pasaulyje pavadinimu: Patrick Higgins, Maura Kate Kilgore, and Paul Hertlein “The Homebrewer’s Recipe Guide: More Than 175 Original Beer Recipes, Including Magnificent Pale Ales, Porters, Ambers, Stouts, Lagers, and Seasonal Brewers, Plus Tips from the Master Brewers“. Be įvairiausių modernių alaus receptų, vienas skyrius skirtas išskirtinai patiekalams iš alaus. Knygos autoriams, jauniems Amerikos alaus entuziastams, padėjo tas pats Charlie Papazian.
- Fiona Beckett, Will Beckett “An Appetite for Ale” – motinos ir sūnaus, turinčių savo pub’ą Anglijoje, kulinarijos knyga – kaip derinti ir gaminti patiekalus iš alaus, su alumi ir prie alaus. Puiki knyga, ir gražiai iliustruota. Tiesa, kai kuriuos ten aprašomus elius ne Anglijoje sunkiau gauti, bet juk mes žinome, kad norint galima ir pačiam to alaus pasidaryti, arba rasti kuo pakeisti iš vietinio asortimento. CAMRA išrinkta viena iš geriausių 2007-ųjų metų knygų.
- Britų aludarių foumo Jimsbeerkit specialistai, išanalizavę R. Protz “Real Ale Almanac” knygą ir perleidę ją per alaus analizės programinę įrangą, sukūrė šiame almanache aprašytų alaus rūšių receptyną, kurį – nemokamai – rasite čia.
Internete rasite begales alaus receptų, taip pat ir šimtus receptų knygų. Jums, brangūs skaitytojai lieka pasirinkti:)
Iš labiau nuotykinės serijos, tačiau ne mažiau praktiška knyga, yra “Beer School: Bottling Success at the Brooklyn Brewery“. Joje geriausio Niujorko bravoro Brooklyn Brewery įkūrėjai Steve Hindy ir Tom Potter pasakoja apie jo atidarymo ir sėkmės istoriją. Kol kas šios knygos dar neperskaičiau, tačiau pirmi puslapiai labai suintrigavo! Sekite šią erdvę…
Daugelį knygų užsienio kalba perpus ar net dar pigiau užsisakysite iš Half.com. Siųsdamiesi iš JAV nepamirškite, kad prekėms brangesnėms, nei kažkiek ten, $30 ar panašiai, taikomas muito mokestis.
10 Responses to Literatūra
Leave a Reply Cancel reply
Komentarai
- Tomas on Medžiagos alaus gamybai Lietuvoje
- Peter Rowswell on Lithuanian Countryside Yeast Tales
- Atnas on Vasaros Žaibs
- ramtyns on Vasaros Žaibs
- Arnas on Vasaros Žaibs
Kategorijos
- Alinės (42)
- Aludarystė (96)
- Bravorai (4)
- Apyniai (19)
- Bendra (131)
- Eksperimentai (32)
- Filosofija (2)
- Istorija (51)
- Kalendorius (16)
- Maistas (18)
- Ragaujam (57)
- Renginiai (44)
- Salyklas (5)
- Šalys (112)
- Austrija (2)
- Azija (3)
- Belgija (9)
- Britų salos (20)
- Čekija (16)
- Danija (4)
- JAV (13)
- Kaimynai (23)
- Kanada (1)
- Kitos salos (2)
- Lenkija (8)
- Olandija (4)
- Pietų Amerika (1)
- Švedija (1)
- Vokietija (9)
- Stiliai (127)
- Belgian style (10)
- Dunkeliai (7)
- Ekstremalūs (2)
- Eliai (23)
- IPA (6)
- Kvietiniai (12)
- Lageriai (20)
- Lambikai (7)
- Lietuviškas (56)
- Porteriai (18)
- Stautai (9)
- TA Laboratorija (11)
- Uncategorized (1)
Butu smagu, jei parekomenduotumete ir ne Lietuvoje ishleistu geru knygu apie alu, jo rushis ir t.t.
GV, gera mintis. Būtinai netrukus parekomenduosime, sek šią skiltį.
O zhadejot… :)
Na štai, patesėjau ką žadėjęs:) Į sveikatą!
Čia pradžia, mūsų pačių išbandytos knygos. Eigoje manau atsiras naujų apžvalgų ir blogo postuose.
[…] tik papildytas Literatūros (buvęs “Resursų”) puslapis. Imkiet ir skaitykiet. O perskaitę ką nors įdomaus, ko […]
[…] A. Astrausko “Per barzdą varvėjo” (p. 118-125, žr. TA Literatūros skyrių) minimi istoriniai šaltiniai, kuriais remiantis, daromos išvados, kad kvietinis (arba maišyto […]
Vartau šiandien gautą Randy Mosher’io knygą “Radical Brewing”. Pirmas įspūdis smagus. Aprašomos tokios smulkmenos kaip čili pipirų, grybų naudojimas aluje ir t.t. ir pan. Alaus receptų čia yra apie 100 ir kiek spėjau apžiūrėti dauguma jų jei ne egzotiški tai tikrai įdomūs. Knygos pavadinimas šneka už save. Pvz. mačiau gose alaus, rūkyto alaus su čili pipirais receptus… Moliūgų alus su įvairiais prieskoniais. Mačiau yra IPA receptas su 90IBU. 18 amžiaus 69 IBU kartumo porteris, 18 amžiaus 69 IBU kartumo stout’as.. Iš tiesų knygoje nemažai daug istorinių faktų bei receptų.
Daugiau paskaitinėjęs galėsiu plačiau parašyti apie šią knygą.
Andriau, išties Randy Mosher yra dar vienas autorių, kurį būtina paminėti. Jo istorinės, alaus tradicijų ir dizaino kolekcijos ir žinios, bei galimybės prieiti prie itin retų šaltinių daro jo knygas neįkainojamas. “Radical Brewing” yra knyga, kurią dažnai atsiverčiu, ieškodamas ne tik senovinių ar “eksperimentinių” receptų, bet ir inspiracijų. Vakart kaip tik žvgalgiausi į jo siūlomą viržių alaus recepto versiją.
[…] akiračio pavyzdį, įkeldamas knygų apie alų apžvalgą, man beliko išsirinkti vieną (http://tikrasalus.lt/resursai/) – kitą kartą tai bus bet kuri kita, galite kaip atsakymą dėti čia ir savo pasiūlymus, […]
[…] V. Dagys, knygos “Darau savo alų” autorius, pranešimas: etnografinės ekspedicijos, lietuviška aludarystė […]