www.grodziskie.pl

Foto: www.grodziskie.pl

Geras britų blogas Shut Up About Barkley Perkins, rašantis apie alaus istoriją, rašė ir apie Grodziskie, vienintelę išties autentišką lenkiško alaus rūšį. Tai buvęs rūkytas kvietinis alus (pavadinimas kilęs nuo miestelio Grodzisk, vokiškai – Grätz – pavadinimo), pirmą kart paminėtas raštuose 1773 m (tačiau manoma, atsiradęs kažkur XIV a.) ir savo laiku buvęs ganėtinai populiarus bei išgyvenęs net iki antros XX a pusės. Savo poste autorius rašo ir apie galimą Grodziskie sugrįžimą.

Tiesa, veliau skaiciau Prague Daily Monitor š. m. gegužės mėn. postą, kuriame rašoma, kad apie sugrįžimą nieko nežino net patys lenkai:

As for Grodziskie, the legendary smoked beer also known as Grätzer, I asked about the rumor that it might be poised for a comeback. No news, our Polish brethren said. If Grodziskie is going to return, at least three members of Bractwo Piwne haven’t heard about it. There are not even any homebrewers in Poland who make Grodziskie, if I understood correctly, as part of the problem is that no one produces Grodziskie-style smoked wheat malt anymore.

Beje, lenkų namudiniai aludariai netgi rungiasi, bandydami gaminti Grodziskie alų, tiksliau, jo ekvivalentą. Kartais net patys rūkydami salyklą. Žinot. Rūkydami.

Klausimas alaus istorikams – gal teko sutikti archyvuose informacijos apie tai? Paminėjimas 1773 m, paskutiniosiose Žečpospolitos gyvavimo dekadose, ir alaus populiarumas leidžia manyti, kad ir Lietuvon užveždavo šio alaus, o gal netgi kur nors šalia buvo toks gaminamas?

Tiesa, A. Astrausko “Per barzdą varvėjo” (p. 118-125, žr. TA Literatūros skyrių) minimi istoriniai šaltiniai, kuriais remiantis, daromos išvados, kad kvietinis (arba maišyto įvairių grūdų salyklo) alus buvo kaip tik būdingas Lenkijai (išskyrus vokiškos kultūros Danzig’ui), ypač į pietus nuo Karališkųjų Prūsų ir Pamario. Prūsijoje ir Vokietijoje buvo paplitęs miežinis. Dėl vėsesnio klimato Lietuvoje kviečiai esą prasčiau augę, todėl mažai tikėtina, kad kvietinis alus čia būtų buvęs labai žinomas ar paplitęs.

Visgi man įdomu ribiniai reiškiniai, šiuo atveju – Pamario riba. Čiobiški, kada pradėsim tyrimą?:)

– – –

This post is basically an introduction to ourselves of the only authentic Polish beer Grodziskie, citing a couple of this year’s posts about it’s possible revival (still no confirmation on that). I am particularly interested in the possibility of this beer having any connection to Pamarys region of current Lithuania, which according to some historical sources, was the border of wheat (typical to Poland of these days) and barley (typical to Prussia) beer cultures. Grodziskie was first mentioned in documents in 1780-ies, one of the last decades of Polish–Lithuanian Commonwealth.

Panašūs įrašai:

One Response to Grodziskie

  1. ciobiskis says:

    Liniją būtinai brėšim! kai tik išnagrinėsim ir klimato sąlygas tais laikais… :) o šiaip tai deja kaip rašiau tau Astrauskas kalbėdamas apie Pamarį tikrai greičiausiai turi omenyje Pomoržę / Pomeraniją prie Baltijos jūros, taip kad Lithuanian connection gali ir nebūti, reiktų patikslinti tekstą anglų kalba…